środa, 12 grudnia 2018

"Code& Share. Technologie przyszłości"


11 grudnia 2018 r. o godzinie 10.30 czasu polskiego będziemy starać się pobić rekord Guinessa w jak największej liczbie uczniów uczestniczących w tym samym czasie w lekcji o tematyce technologii przyszłości
W tym roku przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości więc uczestnikami byli uczniowie szkół podstawowych na terenie Polski i Litwy.  
 Zaplanowana lekcja odbyła się w 102 szkołach, w tym 30 z Litwy. Z naszej szkoły udział w lekcji wzięło 34 uczniów.
Podczas zajęć poruszano zagadnienia związane z  nowoczesnymi technologiami, takimi jak Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja, robotyka, czy rozwiązania dla inteligentnych miast. 
Zgodnie w wymogami konkursowymi w pomieszczeniu, w którym odbyła się lekcja w ramach akcji, musiały znajdować się następujące osoby:
Instruktor (nauczyciel, przeprowadzający akcję - Joanna Kordzińska),Steward(opiekun - Barbara Warot), dwóch Timekeeper’ów (nauczyciele wychowania fizycznego - Maria Budzyńska oraz Karolina Tomkowiak sygnalizujący początek oraz koniec akcji oraz odmierzających czas trwania lekcji); Witnesses (dwóch niezależnych Sędziów, którymi zgodzili się zostać - Pani Aleksandra Siejak, przewodnicząca Rady Rodziców oraz Pani Bogumiła Stochaj,  przedstawiciel Jednostki Samorządowej) oraz Fotograf i Kamerzysta (Video Maker - Maria Szczepańska i Violetta Langner). Przebieg wydarzeń w pomieszczeniu, w którym odbędzie się lekcja w ramach akcji należało rejestrować za pomocą dwóch kamer.
      Uczniowie biorący udział w zajęciach oraz pozostali uczestnicy pojawili się na miejscu ponad godzinę przed rozpoczęciem zajęć. Rozstawiono i wypróbowano kamery i aparaty fotograficzne, nauczyciel koordynujący akcją udzielał ostatnich wskazówek. Każdy otrzymał koszulkę z odpowiednim napisem. Sprawdzono sprzęt i wyposażenie sali.
Kolejnym etapem przygotowań było rozdanie uczestnikom pasków oraz wylosowanie miejsc. Zrobiono też zdjęcie grupowe uczestników. Na kilka minut przed godziną “zero” wszyscy podekscytowani zajęli wyznaczone im miejsca. Na znak Timekeeper`ów lekcja się rozpoczęła.
       Zajęcia były bardzo ciekawe zarówno dla uczniów, jak i wszystkich dorosłych obecnych na sali. Dzieci chętnie podejmowały działanie, włączały się w tok lekcji. Obecne cały czas włączone kamery nie stanowiły dla nich bariery. Lekcja była żywa, widać było zainteresowanie uczniów tematem i ich dużą wiedzę. Wszystkie przemyślenia i wnioski były trafne i jasno sformułowane. Okazało się, że na temat technologii można by w tym gronie dyskutować znacznie dłużej - bardzo często uczniowie dodawali od siebie ciekawa spostrzeżenia, wykazywali się wiedzą ogólną, z różnych dziedzin.
    


Niestety, 45 minut to bardzo mało czasu na to, by dokładniej zgłębić temat. Timekeeperzy ogłosili koniec zajęć dokładnie po upływie wyznaczonego czasu. Pozostało już tylko dopełnić końcowych formalności związanych z uzupełnianiem dokumentacji i przekazaniem jej upoważnionej osobie. Lekcja była udana, wszyscy opuścili salę z poczuciem wielkiej satysfakcji. Oczywiście pamiątkowym zdjęciom nie było końca. Większość uczestników dumnie nosiła koszulkę do końca dnia w szkole.
  



Akcji patronowała telewizja ogólnopolska i prowadzona była relacja na żywo, w programie "Pytanie na Śniadanie" (TVP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz